POHODA V SRDCI ZÁPADNÍCH ČECH

Ejpovický paprsek - program pro milovníky cyklistiky

Klikněte a můžete začít psát. Labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem.

Klikněte a můžete začít psát. Voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum.

Klikněte a můžete začít psát. Molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio.

Kemp Ejpovice

Mezi Plzní a Rokycany se v krásné krajině turisticky přitažlivé a historicky zajímavé oblasti západních Čech u velké vodní nádrže rozkládá prostorný kemp Ejpovice. Je to ideální místo pro dovolenou od jara do podzimu. Hosté zde naleznou příležitost ke koupání, provozování vodních sportů, rybaření, k vycházkám do nedalekých lesů, kde v houbařské sezóně roste bezpočet hub, k vyjížďkám do blízkého či vzdálenějšího okolí, ať už půjde o prohlídku Plzně či Rokycan a jejich pamětihodností, nebo o četné hrady a zámky, z nichž jmenujme například hrady Libštejn a Radyně, či zámky Kozel, Kaceřov a Šťáhlavy. Autokempem prochází cyklostezka Praha - Plzeň.

Autocamping je plně otevřen od 1. dubna do 30. září, na bližší dotazy vám rádi kdykoliv odpovíme.

Dnešní jezero vzniklo zatopením vytěženého dolu. První zmínky o existenci dolu v Ejpovicích sahají až do 18. století, kdy byla započata těžba železné rudy. Těžba byla zanedlouho po zahájení utlumena a znovu obnovena až v roce 1953. V tehdejších plánech bylo stanoveno, že celá lokalita bude vytěžena a současně bude zlikvidována i obec Ejpovice. V roce 1967 byla těžba železné rudy ukončena a důlní dílo se nechalo samovolně zatápět důlní a povrchovou vodou.

Nyní má jezero rozlohu 44 ha a sahá do hloubky až 43 m. Jezero je využíváno převážně k rekreačním účelům, jeho atraktivitu zvyšují také Ejpovické útesy, přírodní památka vyhlášená v roce 1993 . Na severní straně je odkryto těleso, které patřilo skalním útesům spodnoordovického moře. Kromě zřetelných jevů způsobených příbojovou činností, jsou zde zachovány také původní organismy, které v tomto prostředí žily. Na břehu jezera se nyní nachází autokemp, který je vyhledávaným cílem nejen domácích, ale ve velké míře i zahraničních turistů. Kolem kempu a jezera vede nově vybudována cyklostezka z Plzně do Prahy.